Városlista
2024. május 18, szombat - Erik, Alexandra

Hírek

2014. Január 30. 15:43, csütörtök | Külföld
Forrás: MTI

Uniós munkavállalás - Andor: gátlástalan populisták keltenek hangulatot

Uniós munkavállalás - Andor: gátlástalan populisták keltenek hangulatot

Gátlástalan hangulatkeltés folyik a bevándorlók ellen az uniós társállamokból érkező munkavállalókat megillető szociális juttatások körüli vitában, pedig Németország a munkaerő szabad áramlásának nagy haszonélvezői közé tartozik - mondta a Spiegel Online német hírportálon csütörtökön megjelent interjúban az Európai Bizottság (EB) foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős tagja.

Andor László szerint választások vagy gazdasági válság idején a populisták nagyon könnyen kelthetnek hangulatot a bevándorlók ellen, és vannak "gátlástalan politikusok", aki tőkét kovácsolnak a lakosság félelmeiből és támadják az EU-t, amiért bizonyos országokat felvett tagjai közé.
Mindez gyakran a bevándorlási célország fejlettségéből, a magas bérekből táplálkozó "felsőbbrendűségi érzésből fakad", ami "nagyon távol áll az EU szellemiségétől és az uniós jogtól" - mondta.
Nem lehet eltagadni, hogy a bevándorlás gondokat is okoz - mondta a felvetésre, hogy több nagyvárosban, például a Ruhr-vidéki Duisburgban feszültséget okoz, hogy egyes negyedekben jelentős számban élnek munkanélküli, szociális ellátásra szoruló és többnyire képzetlen románok és bolgárok.
Ugyanakkor a lakóhely szabad megválasztása valamennyi uniós állampolgárt megillető jog, az egységes piacot pedig azért hozták létre, hogy mindenkinek legyen lehetősége a boldogulásra, és "a mobilitásból mindenki profitál" - emelte ki.
Profitál a vállalkozó, aki máshogy nem találna munkaerőt, és a kibocsátó ország is, hiszen a munkavállaló a bére jelentős részét haza utalja, és több munkatapasztalattal tér vissza. A befogadó országban a bevándorlás révén gyorsabban növekedik a gazdasági teljesítmény, és erősödnek a szociális ellátó rendszerek, mert a külföldi munkavállalók több adót fizetnek, mint amennyi szociális juttatásban részesülnek - fejtette ki az uniós biztos.
Hangsúlyozta: "erkölcsileg megvetendő", ha az uniós polgárok rovására akarják a szociális kiadásokat a lehető legnagyobb mértékben csökkenteni egy olyan országban, mint Németország, amely a munkaerő szabad áramlásának legnagyobb haszonélvezői között van.
Az EB nem akarja, hogy az uniós bevándorlók a németországi tartózkodásuk első napjától jogosultságot kapjanak szociális ellátásra. Ugyanakkor nem fér össze az uniós joggal a német munkanélküli ellátás leggyakoribb formája, az úgynevezett Hartz IV típusú segély szabályozásából az az elem, amely automatikusan kizárja az ellátásból az uniós társállamokból újonnan érkező bevándorlókat - mondta Andor László.
Az a helyes eljárás, hogy minden egyes esetet külön megvizsgálnak - tette hozzá. A brüsszeli bizottság nem tervez kötelezettségszegési eljárást Németország ellen. Amennyiben az Európai Unió Bírósága előtt rendeződik a helyzet, a bizottságnak nem lesz tennivalója az ügyben - mondta.
A szegénységi - a munkavállalás helyett a szociális segélyek megszerzését célzó - bevándorlásnak is nevezett szociális turizmus körüli vita a román és bolgár állampolgárok uniós munkavállalási korlátozásainak megszűnése miatt alakult ki Németországban. A diskurzus fő irányát a bajor konzervatív CSU adta meg, a párt szerint az "aki csal, az repül" elvet követve szigorítani kell a bevándorlási szabályokon. A bajor konzervatívokat ezért a megfogalmazásért széles körben jobboldali populizmussal vádolták.
Angela Merkel kancellár, a CSU testvérpártja, a CDU elnöke szerint a tagállami ellátórendszerek különbségei miatt az EU-ban valós veszély a szociális turizmus. A munkaerő szabad áramlásának uniós alapelvét ugyan nem szabad megkérdőjelezni, de "nem szabad szemet hunyni a szociális visszaélések felett" - mondta a kancellár szerdán a nagykoalíciós kormány programját a Bundestagban, a törvényhozás alsóházában ismertető beszédében.
Egyelőre nem látni, milyen intézkedésekre van szükség ezen a területen - tette hozzá Angela Merkel, rámutatva, hogy a német jogi helyzet ellentmondásos, és ezért be kell várni az Európai Unió Bíróságának állásfoglalását.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 18. 09:24, szombat | Külföld

Voks 24 - Volt, amikor egy EP-mandátumhoz 116 ezer szavazat is elég volt

Az eddigi legmagasabb európai parlamenti (EP-) választási részvételnél, 2019-ben, csaknem 174 ezer szavazatra volt szükség ahhoz, hogy egy európai parlamenti (EP-) lista átlépje Magyarországon az 5 százalékos küszöböt

2024. Május 18. 05:03, szombat | Külföld

Hetekig eltarthat a helyreállítás a Houstont sújtó vihar után, tovább kutatnak áldozatok után is

Hetekig is eltarthat az áramszolgáltatás helyreállítása a hurrikánerejű viharok sújtotta Houston egyes részein, és változatlanul zajlik a károk felmérése, valamint a kutatás további áldozatok után - közölték a texasi nagyváros ható

2024. Május 17. 20:58, péntek | Külföld

Ukrajnai háború - Orosz védelmi minisztérium: 12 harkivi települést foglalt el a héten az orosz hadsereg

Tizenkét települést fogalt el a harkivi és egyet a donyecki régióban Ukrajnában a héten az orosz hadsereg - közölte pénteken az orosz védelmi minisztérium.

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.