Hírek
2023. December 24. 09:10, vasárnap |
Belföld
Forrás: MTI
Meteorológia: egyre melegebb levegő áramlik a Kárpát-medencébe

Szombaton még az ország több pontján havazott, de éjszakától egyre melegebb levegő érkezik a Kárpát-medencébe, és szentestére szinte mindenhol elolvad a hó - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat videójából.
Az előrejelzés szerint szombat éjszaka fokozatosan csökken a csapadék kiterjedése és intenzitása, ezzel egy időben délnyugat felől enyhébb léghullámok érkeznek. A legtovább az északkeleti tájakon tarthat ki a havazás.
Éjszaka az ország döntő részén fagypont feletti értékekre lehet számítani, a leghidegebb az északkeleti tájakon várható, ott akár fagypont alatti hőmérsékletet is lehet mérni hajnalban.
Vasárnap napközben a délnyugati áramlás lesz jellemző, a fővárosban és a magasabban fekvő helyeken előfordulhat erős, viharos széllökés. Az országban nagy lesz a hőmérsékleti kontraszt: délnyugaton akár 10 Celsius-fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet, míg északkeleten 2-4 fok valószínű.
Vasárnap az ország döntő részén megszűnik a csapadék, esetleg északkeleten lehet eső. Szentestére szinte mindenhol elolvad a hó, és az ünnepekkor száraz és enyhe időjárás várható, a szokásos 3-4 foknál akár 10 fokkal is többet mutathatnak a hőmérők.
A meteorológiai szolgálat a Facebook-oldalán a havas karácsonyokkal - amikor mindhárom napon, azaz december 24-én, 25-én és 26-án is volt összefüggő hóréteg - kapcsolatban azt írta, azok gyakorisága nagy változékonyságot mutat az elmúlt 122 évben.
A legtöbb havas karácsony az 1930-as évek környékén fordult elő, de gyakran fehér volt a karácsony, ráadásul vastagabb hótakaróval az 1960-as és az 1990-es években is. Tartósan hómentes karácsonyok az utóbbi 10-15 év mellett a 20. század első két évtizedében, valamint az ország déli felén az 1970-es és az 1980-as években is voltak.
Az egész országot lefedő hótakaró ritkán alakul ki karácsonykor. A meteorológiai szolgálat az ország 25 települése esetében vizsgálta meg, milyen gyakorisággal voltak havasak a karácsonyok és mekkora volt a karácsonykor mért legnagyobb hóvastagság. Az adatok szerint a 20. század eleje óta mindössze 9 karácsony (1917, 1933, 1956, 1963, 1969, 1970, 1996, 1998, 2001) volt, amikor mindhárom napon legalább foltokban hó volt, mind a 25 településen. Ezek közül 5 karácsony (1933, 1956, 1963, 1970, 1996) esetében végig összefüggő hótakaró borította az országot.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 17. 08:44, vasárnap | Belföld
Búcsúzik a forróság: vasárnap országszerte felfrissül az idő
Napközben azonban már nemcsak nyugatra, hanem az egész országba megérkezik a várva várt felfrissülés.
2025. Augusztus 17. 08:42, vasárnap | Belföld
Orbán szerint Putyin és Trump találkozója után biztonságosabb lett a világ
A világ ma biztonságosabb hely, mint tegnap volt - írta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán szombaton.
2025. Augusztus 16. 09:04, szombat | Belföld
Keleti Pályaudvar - Késnek a vonatok
Biztosítóberendezési hiba lassítja a vonatok fogadását és indulását a budapesti Keleti pályaudvarnál - közölte a Mávinform péntek délután a honlapján.